Aktualności MDP

VI spotkanie szkoleniowe DDP oraz MDP

Zapraszamy wszystkie dzieci należące do DDP  na spotkanie szkoleniowe, które odbędzie się w naszej jednostce (sala OSP Chełmce) w piątek 26 czerwca o godz 17.00. 


Zapraszamy młodzież należącą do MDP na spotkanie szkoleniowe, które odbędzie się w naszej jednostce (sala OSP Chełmce) w sobotę 27 czerwca o godz 14.00

 

ZAPRASZAMY!!!

V spotkanie szkoleniowe DDP oraz MDP

Zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież należącą do DDP oraz MDP na spotkanie szkoleniowe, które odbędzie się w naszej jednostce (sala OSP Chełmce) w środę 24 czerwca o godz 18.15. 

 

ZAPRASZAMY!!!

IV spotkanie szkoleniowe DDP oraz MDP

Zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież należącą do DDP oraz MDP na spotkanie szkoleniowe, które odbędzie się w naszej jednostce (sala OSP Chełmce) w piątek 19 czerwca o godz 17.00. 

 

ZAPRASZAMY!!!

III spotkanie szkoleniowe DDP oraz MDP

Zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież należącą do DDP oraz MDP na spotkanie szkoleniowe, które odbędzie się w naszej jednostce (sala OSP Chełmce) w czwartek 18 czerwca o godz 17.00. 

 

ZAPRASZAMY!!!

II spotkanie szkoleniowe DDP oraz MDP w deszczu więc pod hasłem "STRAŻ wody się nie boi"

Zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież należącą do DDP oraz MDP na spotkanie szkoleniowe, które odbędzie się w naszej jednostce (sala OSP Chełmce) we wtorek 16 czerwca o godz 17.00. 

 

ZAPRASZAMY!!!

 I spotkanie szkoleniowe DDP oraz MDP

Zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież należącą do DDP oraz MDP na spotkanie szkoleniowe, które odbędzie się w naszej jednostce (sala OSP Chełmce) w piątek 12 czerwca o godz 17.00. 

 

ZAPRASZAMY!!!

II spotkanie z Dziećmi z MDP pt "Umundurowanie strażackie"

     W dn. 04.12.2014r. odbyło się kolejne spotkanie strażaków z dziećmi z MDP. W zajęciach strażackich uczestniczyli dh Jarosław Budka - prezes OSP Chełmce oraz dh Dawid Ziąbka - sekretarz OSP Chełmce. Druhowie omówili oraz zaprezentowali umundurowanie strażackie od galowego, poprzez koszarowe, ognioodporne, żarnoodporne, kończąc na strojach w jakie ubierają się członkowie MDP. Dzieci miały okazję dotknąć, przymierzyć w/w umundurowania, co bardzo im się podobało.

Na drugiej połowie zajęć dzieci wyklejały i rysowały swój portret w roli strażaka.

Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy na kolejne spotkania.

I spotkanie z młodzieżą z MDP pt "Jestem bezpieczny".

     

W dn.30.09.2014r. odbyło się I spotkanie z dziećmi z klas IV-VI pt" Jestem bezpieczny".

 

Zajęcia odbywały się w Zespole Szkół w Chełmcach w godz od 13.00-14.00.

 

Głowne cele zajęć to:

 • przedstawienie zasad dotyczących bezpieczeństaw w domu i szkole,
 • budowanie umiejętności przewidywania konsekwencji swoich działań,
 • poznanie numerów alarmowych policji, straży pożarnej oraz pogotowania ratunkowego,
 • zdobycie ujiejętnoci i wiedzy w jaki sposób wezwać pogotowie ratunkowe i jak zachowywać się podczas pożarów.

 

Dzieci rozpoczeły zajecia od quizu nt bezpiecznych i niebezpiecznych sytuacji. Uczniowie musieli uzasadnić swój podział. W kolejnym etapie dzieci otrzymały rozsypankę, która przedstawiała kilka sytuacji niebezpiecznych, skutki działań i sposób udzielenia pierwszej pomocy. Następnie przypomniały sobie telefony alarmowe oraz sposób wzywania karetki pogotowia. Na koniec wspólnie omówione zostały zasady postępowania w przypadku wybuchu pożaru, w tym droga ewakuacyjna oraz rozegrane zostały scenki - pantomima - jedna osoba przedstawiała daną scenkę, a reszta grupy musiała opisać co to za zdarzenie i wyjaśnić w jaki sposób powinna być udzielona pierwsza pomoc.

 

Na tym zajęcia zostały zakończone, termin kolejnych zostanie podany na stronie internetowej.

Szkolenie z pierwszej pomocy z fantomami

   W dn.06.09.2014r. odbyło sie szkolenie dla dzieci i młodzieży z zasad udzielania pierwszej pomocy z wykorzystaniem otrzymanych dzięki wsparciu firmy ENERGA O.Kalisz zestawu fantomów oraz torby ratowniczej.

   Dzieci zapoznały się z wyposażeniem torby oraz podstawowymi pojęciami związanymi z resuscytacją. Dzięki fantomom członkowie MDP na własne oczy mogli zobaczyć i spróbować jak wygląda ratowanie czyjegoś życia oraz uczestniczyli w pokazach: ratowania niemowlęcia w przypadku zaksztuszenia lub połknięcia jakiegoś przedmiotu, tamowania krwotoku oraz masażu serca.

VII Rajd Młodziezowych Drużyn Pożarniczych OSP w Sierzchowie 2014r.

     W dn. 06.09.2014r. w Sierzchowie odbył się już po raz siódmy Rajd Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP.

  Rajd rozpoczął się o godz. 9.00 słowami powitania wygłoszonymi przez dh Henryka Łazarka Przewodniczącego Komisji ds. Młodzieży przy Zarządzie Oddziału Powiatowego ZOSP RP. W tegorocznej rywalizacji udział wzieło 9 drużyn reprezentujących jednostki OSP z naszej gminy, a z naszej jednostki ze względu na duże zainteresowanie udział wzieły dwie grupy MDP.

 

Następnie krótką pogadankę na temat historii miejscowości Sierzchowa wygłosiła p.Małgorzata Judasz. Na podstawie wysłuchanej prelekcji dzieci miały uzupełnić test wykazując się zdobytą wiedzą.

Po losowaniu kolejności wymarszu poszczególnych grup rozpoczął się rajd.

     Dzieci na trasie przemarszu uczestniczyły w licznych konkurencjach wykazując się sprytem, umiejętnościami i wiedzą, wśród których były m.in. strzelanie z wiatrówki, rzut piłką do kosza, ringo, kręgle, rzutki i tp.

Członkowie MDP musieli również wykazać się znajomością sprzętu strażackiego oraz hymnu "Rycerze Floriana".

    Po zakończeniu przemarszu wszystkich drużyn podliczne zostały punkty oraz ogłoszone wyniki. Nasza drużyna zajeła III miejsce. Zwycięz

cy otrzymali pamiątkowe puchary, a każda z dryżyn za uczestnictwo w rajdzie MDP OSP otrzymała również dyplom oraz piłkę.

     Ostatnią z atrakcji tegorocznego marszu był pokaz cięcia elementów konstrukcyjnych pojazdu przygotowany przez OSP Opatówek, dysponująca zestawem ratownictwa technicznego z agregatem hydraulicznym.

Zwięczeniem rajdu było ognisko oraz gry integracyje dla dzieci oraz opiekunów i władz samorządowych przygotowane przez p. Małgorzatę Judasz.

 

     Dzieci oraz młodzież uczestnicząca w rajdzie MDP OSP otrzymała małe upomini od naszej Straży, które wręczył dh prezes OSP Chełmce Jarosław Budka.

 

                             SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

 

Uczestnicy VII Rajdu MDP OSP w Sierzchowie 2014r. reprezentanci OSP Chełmce:

- Sędziowie:

 • dh Marta Owczarek
 • dh Jarosław Budka
 • dh Andrzej Borwik

- Opiekunowie:

 • dh Marlena Bąkowska
 • dh Dawid Ziąbka

- Dzieci i Młodzież:

 • Karolina Bzderek
 • Patrycja Malkowska
 • Weronika Matysiak
 • Jakub Sobiś
 • Martyna Kwaśniewska
 • Wiktoria Tułacz
 • Patrycja Nowak
 • Roksana Mruk
 • Anna Dyonizy
 • Maciej Sobiś
 • Karol Matysiak
 • Kacper Knop
 • Maciej Dobrach
 • Bartosz Kwaśniewski
 • Krzysztof Knop
 • Dominika Malkowska

 

Przygotowanie dzieci oraz młodzieży należących do MDP do Rajdu Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Sierzchowie 2014

     W dn.02.09.2014r. w OSP Chełmce odbyło się szkolenie członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych przy OSP Chełmce przygotowujące dzieci i młodzież do VII Rajdu MDP OSP w Sierzchowie.

     Dzieci zapoznały się z regulaminem rajdu. Ustalono podział drużyn (w tym roku ze względu na dużą ilość chętnych OSP Chełmce reprezentowały dwie drużyny MDP) oraz przypomniano wspólnie słowa hymnu strazackiego "Rycerze Floriana".

Członkowie MDP zapoznali się ze sprzętem strażackim oraz konkurencjami jakie gospodarze tegorocznego rajdu przygotowali dla uczestników.

     Spotkanie trwało ponad godzinę i zakończyło się podsumowaniem zdobytej wiedzy.

Poniżej galeria zdjęć oraz w załąćznikach regulamin oraz materiały szkoleniowe.

 

Zakończenie naboru uczestników ścieżki English Teaching Activities

Zakończona została procedura naboru uczestników ścieżki English Teaching Activities, o której pisaliśmy poniżej.

Po rozmowach kwalifikacyjnych do dalszych działań ETAs komisja zakwalifikowała 64 osoby, w tym i projekt z naszej jednostki!

Planowane kalendarium dalszych działań w ramach ETAs wygląda następująco:

 • Pierwsze szkolenie aktywizująco-integracyjne dla prowadzącego projekt - V/VI 2014
 • Doradztwo i wsparcie w konstruowaniu wniosku od V 2014
 • Wsparcie w realizacji projektu - od IX 2014 do XII 2015
 • Składanie wniosków grantowych - do 15 VII 2014
 • Pierwsze szkolenie metodyczne - X 2014
 • Drugie szkolenie aktywizująco-integracyjne - XII 2014
 • Realizacja zakwalifikowanych do dofinansowania projektów - od 1 IX 2014 do 15 XII 2015
 • Drugie szkolenie metodyczne - II/III 2015 

 

O dalszych etapach będziemy informowali na bieżąco.

 

Prosimy jednak już teraz rodziców dzieci z klas IV-VI, które aktywnie uczestniczyły/uczestniczą w życiu naszej jednostki (biorąc udział w konkursach, turniejach, zawodach, i tp) o możliwości udziału dziecka w tym zajęciach językowych.

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej 2014

     W dn. 29 marca 2014r. w Zespole Szkół w Chełmcach odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ''Młodzież Zapobiega Pożarom'', do których zgłoszono 22 uczestników - reprezentantów jednostek OSP z terenu naszej gminy.

Organizatorzy turnieju to:  Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Opatówku i Urząd Gminy.

 

     Zawodników i gości przywitał Przewodniczący Komisji d/s Młodzieży ZOG ZOSP RP dh Henryk Łazarek oraz dyrektor Zespołu Szkół w Chełmcach Tomasz Mikucki.

     Turniej składał się z dwóch etapów: pisemnego, w którym uczestnicy rozwiązywali test oraz ustnym, w którym należało odpowiedzieć na pytania z zakresu sprzętu pożarniczego i pierwszej pomocy.

Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: dh Bogdan Marszał, dh Stanisław Baran, dh Jarosław Budka, dh Marcela Raszewska oraz dh Andrzej Wolf.

Wśród gości byli: Wójt Gminy Sebastian Wardęcki, Sekretarz Gminy Krzysztof Dziedzic oraz dyrektor Zespołu Szkół w Chełmcach Tomasz Mikucki.

 

Reprezentantka naszej jednostki Julia Druciarek zajeła 4 miejsce w I grupie wiekowej - kategorii szkół podstawowych.

 

Wójt Gminy Sebastian Wardęcki wraz z Komendantem Gminnym OSP dh Stanisławem Baranem wręczyli zdobywcom pięciu pierwszych miejsc nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. 

Pierwszy etap rekrutacji do ścieżki English Teaching Activities.

Nasza jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej złożyła wniosek do programu "English Teaching", który został stworzony przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, a krajowym operatorem Programu jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA.

 

Celem Programu jest wspieranie działań na rzecz promocji uczenia się języka angielskiego i jego lepszej znajomości wśród dzieci i młodzieży z małych miast i wsi.

 

Wstępne założenie programu, który złosiliśmy do ETA opiera się na 5 modułach, które opisują nowoczesnego "małego strażaka":

1. DBAJ o BEZPIECZEŃSTWO (nauka pierwszej pomocy, bezpiecznych zachowań w domu i w terenie, prowadzenie rozmowy telefonicznej w przypadku wypadku, uzupełnianie formularzy oraz pytanie o drogę i tp.)

2. BĄDŹ POMOCNY, OTWARTY i ODWAŻNY (pomoc starszym osobom, dbanie o zwierzęta, jesteśmy eko...),

3. BĄDŹ KREATYWNY i INNOWACYJNY (redagowanie gazetki strażackiej, organizacja konkursów, oglądanie bajek i filmów po angielsku o różnej tematyce),

4. BĄDŹ ŚWIADOMY, ZDOBYWAJ WIEDZĘ i DOŚWIADCZENIA ( poznajemy kulturę krajów anglojęzycznych, dbamy o sprawność fizyczną ale i o miłe spędzenie czasu przy "afternoon tea")

5. BĄDŹ STRAŻAKIEM! (poznajemy sprzęt strażacki, oraz sposoby powstawania pożaru i radzenia sobie w czasie pożaru, realizujemy przedstawienie dla młodszych klas "Jak Wojtek został strażakiem".)

 

Dodatkowe elementy nie ujęte w programie miałyby na celu objęcie opieką dzieci mających problem z językiem angielskim tzw "koleżeńskie korepetycje" oraz przygotowanie dzieci do sprawdzianu 6-klasisty, który w 2015r. po raz pierwszy obejmie również i test z języka angielskiego.

 

Każdy z modułów nawiązuje do kultury strażackiej, ale jednocześnie jest tak dopasowany aby można było go wykorzystać w życiu codziennym. 

 

Drugi etap to Rozmowy Kwalifikacyjne, który odbęda się już na początku kwietnia.

 

Trzymajcie za nas kciuki!

 

Jednocześnie prosimy abyście wysyłali do nas wszelkie uwagi na temat tego programu i zgłoszenia do ETA - formularz poniżej.

 

Note: Please fill out the fields marked with an asterisk.

Szkolenie młodzieży biorącej udział w OTWP 2014

W dn.26.03.2014r odbyło się szkolenie ze sprzętu strażackiego dla młodzieży uczestniczącej w OTWP 2014r. na szczeblu gminnym.

Szkolenie prowadził dh Jarosław Kliber, a uczestniczyły dziewczęta z klas gimnazjalnych.

Licznik odwiedzin

NASI SPONSORY

NESTLE POLSKA S.A.

Fabryka w Kaliszu

 

Wójt Gminy Opatówek

 

Starostwo Powiatowe Kalisz

 

DZIĘKUJEMY!!!!

Administrator strony Agnieszka Malkowska.

 

Kontakt -> patrz menu.

OSP Chełmce

Chełmce 38A

62-860 Opatówek

woj.wielkopolskie

nr KRS 0000013348