Aktualnosci DDP

Wyjazd do jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu

     W dn.17.12.2014r. 30 dzieci należących do DDP oraz MDP odwiedziło jednostkę Państwowej Zawodowej Straży Pożarnej w Kaliszu przy ul.Nowy Świat.

 

Dzieci zapoznały się ze sprzętem strażackim, poznały samochody bojowe oraz ich wyposażenie, a także zaznajomiły się z umundurowaniem strażackim.

Członkowie DDP oraz MDP mieli możliwość podejrzenia pracy strażaków, w tym zjazdu po rurze do akcji ratowniczej, co wzbudziło największe emocje oraz zwiedzenia dyspozytorni, która kieruje działaniami jednostki.

Na zakończenie wizyty dzieci złożyli strażakom życzenia świąteczne oraz wręczyły samodzielnie przygotowane kartki bożonarodzeniowe.

 

 Prezes OSP Chełmce, opiekunowie oraz dzieci i młodzież należące do DDP i MDP pragną GORĄCO PODZIĘKOWAĆ Wójtowi Gminy Opatówek p.Sebastianowi Wardęckiemu oraz Wójtowi Gminy Godziesze Wielkie p.Józefowi Podłużnemu za wsparcie w organizacji tego wyjazdu.

 

Gorące podziękowania przekazujemy również Strażakom z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu oraz Komendantowi Miejskiemu PSP st. bryg. mgr inż. Wieńczysławowi Prokopowi za możliwość zobaczenia jednostki oraz zapoznania się z codzienną pracą zawodowej straży pożarnej.


DZIĘKUJEMY!!! 

VI spotkanie z dziećmi z DDP pt "Umundurowanie strażackie"

     W dn. 04.12.2014r. odbyło się kolejne spotkanie strażaków z dziećmi z DDP. W zajęciach strażackich uczestniczyli dh Jarosław Budka - prezes OSP Chełmce oraz dh Dawid Ziąbka - sekretarz OSP Chełmce. Druhowie omówili oraz zaprezentowali umundurowanie strażackie od galowego, poprzez koszarowe, ognioodporne, żarnoodporne, kończąc na strojach w jakie ubierają się członkowie MDP. Dzieci miały okazję dotknąć, przymierzyć w/w umundurowania, co bardzo im się podobało.

Na drugiej połowie zajęć dzieci wycinały przygotowane szablony, kolorowały i przyklejały je  tworzac swój portret w roli strażaka.

Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy na kolejne spotkania.

IV spotkanie z dziećmi z DDP pt "Jestem bezpieczny".

     W dn.30.09.2014r. odbyło się IV spotkanie z dziećmi z klas I-III pt "Jestem bezpieczny".

 

Zajęcia odbywały się w Zespole Szkół w Chełmcach w godz od 13.00-14.00.

 

Głowne cele zajęć to:

  • przedstawienie zasad dotyczących bezpieczeństaw w domu i szkole,
  • budowanie umiejętności przewidywania konsekwencji swoich działań,
  • poznanie numerów alarmowych policji, straży pożarnej oraz pogotowania ratunkowego,
  • zdobycie ujiejętnoci i wiedzy w jaki sposób wezwać pogotowie ratunkowe i jak zachowywać się podczas pożarów.

 

     Dzieci młodsze rozpoczeły zajęcia quizem, w którym musiały zdefiniować czy przedstawiona sytuacja na zdjęciu jest bezpieczna czy niebezpieczna. Omówione zostały również skutki niewłaściwych działań np. zabawa urządzeniami elektrycnymi, wchodzenie na wysokość, posługiwanie się ostrymi rzeczami i tp.

W kolejnym etapie dzieci wysłuachały opaowiadania o Ani, która będąc sama w domu po zasłabnięciu mamy potrafiła wezwać pogotowei, dzięki czemu mama została wyleczona. Dzieci na bazie tej historyjki same również układały scenki w jaki sposób dzwoni się na pogotowei i jakie podaje się dane.

Ucniowie kolorowali równiez rysunki przedstawiające karetkę, wóż strażacki oraz wóż policyjny i łączyły odpowiednie numery alarmowe z odpowiednią wizualizacją. Na końcu dzieci zapozonały się z zasadami postępowania w razie pożaru oraz zapoznały się ze ścieżką  i znakami ewakuacyjnymi w szkole.

 

     Na tym zajęcia zostały zakończone, termin kolejnych zostanie podany na stronie internetowej.

Spotkanie z dziećmi pt "Poznajemy sprzęt strażaki - samochody naszej jednostki OSP Chełmce"

     W dniu 29 kwietnia 2014r. strażacy-ochotnicy z OSP Chełmce odwiedzili zaprzyjaźnioną szkołę podstawową w Chełmcach w celu zapoznania dzieci z klas I-III oraz z oddziałów przedszkolnych ze sprzętem strażackim, w szczególności samochodami, jakimi dysponuje nasza jednostka.

 

Dzieci poznały ubiór koszarowy strażaka, w którym jedzie do akcji - specjalne ochronne buty, odzież oraz kaski. Strażacy - ochotnicy poinformowali dzieci jakimi samochodami dysponuje nasza jednostka - osobowym oraz bojowym, jakie sa ich nazwy, do czego służą oraz dlaczego pomalowane są na charakterystyczny czerwony kolor.

 

W dalszej części dzieci zapoznały się ze sprzetem ratowniczym (deską oraz torbą ratowniczą r-1), sprzętem zainstalowanym w wozie bojowym (węże, prądownice, rozdzielacze i tp.),  na końcu z prostym sprzętem gaśniczym - hydronetką wodną, na którym przeprowadzono krótkie szkolenie i próby gaszenia pożaru. To chyba okazało się największą atrakcją.

 

Na koniec dzieci mogły skorzystać z krótkiej przejażdzki naszym samochodem osobowym przy włączonych sygnałach świetlnym oraz dźwiękowym.

 

Całość szkolenia poprowadzili: dh Jarosław Budka - prezes OSP, dh Jarosław Kliber - naczelnik OSP, dh Dawid Ziąbka - ratownik OSP oraz dh Janusz Wojtaszek - kierowca OSP.

 

Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że dzieciom się podobwało i że w przyszłości licząc na dalszą owocną współpracę ze szkołą będziemy mogli jeszcze odwiedzić nasze kochane dzieciaki.

 

Poniżej zamieszczamy zdjęcia z tego spotkania ;-)

 

 

Oddziały przedszkolne

 

 

Klasy I-III

III spotkanie z dziećmi z DDP pt "Jak Wojtek został strażakiem"

     W dn.14.01.2014r. odbyło się kolejne spotkanie z dziećmi należącymi do DDP przy OSP Chełmce poh hasłem "Jak Wojtek został strażakiem".

Na początku zajęć dzieci wysłuchały bajki Czesława Janczarskiego "Jak Wojtek został strażakiem". Następnie dzieci otrzymały kolorowanki, które przedstawiały plan wydarzeń przeczytanej lektury. Dzieci pracowały w grupach, a zadanie polegało na ułożeniu obrazków w odpowiedniej kolejności. Dzieci poradziły sobie bardzo dobrze z tym zadaniem. Rysunki zostały pokolorowane i wklejone do zeszytów.

     W kolejnym etapie zajęć dzieci opisywały cechy charakteru strażaka: "STRAŻAK powinien być.... dzielny, odważny, inteligentny, ... i tp". Podkreślone zostało również, że każdy strażak powinien być wysportowany i zwinny, co dzieci ćwiczyły w kolejnym zadaniu. Test bowiem polegał na udzieleniu poprawnej odpowiedzi na pytania z quizu dot przeczytanej książki. Za poprawną odpowiedż dzieci wykonywały tylko raz dane ćwiczenie, za błędną odpowiedż dwa razy. Ćwiczyliśmy więc przysiady, wymachy rąk, podskoki, pajacyki i tp.

     Na koniec zajęć dzieci otrzymały odznaki "Małego Wojtka".

Licznik odwiedzin

NASI SPONSORY

NESTLE POLSKA S.A.

Fabryka w Kaliszu

 

Wójt Gminy Opatówek

 

Starostwo Powiatowe Kalisz

 

DZIĘKUJEMY!!!!

Administrator strony Agnieszka Malkowska.

 

Kontakt -> patrz menu.

OSP Chełmce

Chełmce 38A

62-860 Opatówek

woj.wielkopolskie

nr KRS 0000013348